2018. november 6., kedd

Alkotósarok: AZ ÖTLETTŐL A MEGVALÓSÍTÁSIG - AZ ÖTLETTŐL A MEGVALÓSÍTÁSIG - 10 TIPP LEENDŐ ÍRÓKNAK - 1. rész (Írói kisokos 1.1.)

Ne tévesszen meg a címbeli „leendő” kifejezés: ez az összeállítás épp úgy szól kezdőknek, mint újrakezdőknek vagy épp örök kezdőknek! ;) Utóbbi minőségen azt értem, hogy az ember nem ragad bele egy szerepbe, hanem mindig készen áll másként ránézni a dolgokra és együtt-áramlani az élettel. Ennek igazából több köze van a művészethez, mint az „író” vagy bármely egyéb titulusnak!
A most következő tippeket akkor is érdemes elolvasnod, ha nem az írás a szívszerelmed, hanem valami másban hív a megvalósítás.

A szövegek eredetileg a Felszabadító Kreatív írás Facebook-oldalán jelentek meg, az Írói tippek című sorozat részeként, saját tapasztalataim éppúgy inspirálták őket, mint tanítványaimé és író-társaimé. Az anyag hatalmas, így két részletben fogom megjelentetni. 
Kívánom, hogy használd valódi örömödre! :)

Nézzük hát, mi minden szükséges az írói kibontakozáshoz!


1.  IDŐSZERVEZÉS – Írj rendszeresen, de adj időt magadnak!

Íme, két elengedhetetlenül fontos dolog, ha vágyad, szándékod, terveid vannak az írással!
A rendszeres írásidő

Felsorolni sem lehet, hány alkotó emelte ki ezt a mégoly’ triviálisan hangzó, mégis alapvető dolgot, amikor az írói trükkjeiről kérdezték! Van, aki időbeli vagy terjedelmi határokat szab magának (Thomas Mann minden nap reggel 8 és dél között írt, Stephen King napi 2000 szót javasol, Neil Gaiman pedig hangsúlyozza, hogy a jó író nem csak akkor ír, ha ihlete van, hanem akkor is, ha nincs. :))

Szerintem nem kell kényszeresen ragaszkodni a formákhoz és módszerekhez, a lényeg, hogy rendszeresen csináld! Ez abban is segít, hogy merj „nem tökéletes” lenni, azaz engedd szabadon áramlani, ami Belőled jön és általad kifejeződésre hivatott. (Erre  rá is szoktunk segíteni a kurzusokon!)
Sokszor kell az elhatározás és egyfajta szigor magunkhoz, hogy a számunkra valóban fontos dolgokra koncentráljunk. Az Alkotósarokban több hasznos cikket találsz a halogatás mögötti félelmek és korlátozó tévhitek feloldásához!

•   Elegendő idő az érlelődésre
Bizony, ezt is meg kell engedni, hisz’ van, hogy nagyobb folyamatoknak kell lezajlaniuk. Létezik a dolgoknak egy belső ideje, rendje… az erre való ráérzéshez ezt a bejegyzést is ajánlom!

Még valami: nekem például a rendszerességgel kevésbé volt gondom, azt viszont meg kellett tanulnom, hogyan hallgassak az intuíciómra azzal kapcsolatban, mikor mutatok meg másoknak egy alkotást. Ez már egy következő fázis, amiről egy külön bejegyzésben írok majd!

A lényeg tehát: erőfeszítés ÉS megengedés – de a kettő a jelenlét-teljes alkotásban, a valódi művészetben természetszerűen fel is oldódik! ;)


 2.   BEFOGADÁS – Olvass sokat és légy tudatos befogadó!

Figyeld meg: Mitől működik számodra egy történet? Mi nyűgöz le egy műalkotásban? Kik és miért inspirálnak igazán?

Az olvasás rengeteget ad ahhoz, hogy jól tudj írni. Válj tudatos befogadóvá, hogy alkothass - és alkoss, hogy befogadhass! (A kettő mélyen egy: ugyanabból a forrásból fakad!)

Számomra egyébként a tárgyi tudás vagy az éles megfigyelések csak akkor számítanak bármit, ha őszinte lelkesedéssel párosulnak. (Anélkül rideg-hideg, élettelen matéria az egész, elme-játék csupán.)

Légy tisztában azzal, mi a szándékod az írással! És azzal is, Te mit szeretsz kapni az olvasástól vagy bármitől, amit jó érzéssel fogadsz be!


3.  JEGYZETELÉS – Naplózz, játssz ötletekkel!

Egyszerű, és aki szeret írni, annak lehet, hogy magától is jön, ugyanakkor nem feltétlenül a hagyományos vagy mindennapos naplóírásra gondolok, inkább arra, hogy légy kész lejegyezni az ötleteid és praktikus módon is biztosítsd ennek a módját.

Ha sokat vagy úton, érdemes egy kisméretű füzetet, naplót vagy jegyzettömböt magadnál hordanod, szerintem nagyon más életérzés, mint mondjuk telefonba jegyzetelni.

Jó, ha van egy író-kuckód, mind a kézzel, mind a géppel íráshoz egy klassz helyed, ahol rend van, pont úgy, ahogyan azt Te szereted.
Próbáld ki azt is, milyen amikor eltérő napszakokban, és helyszíneken írsz! Játssz a különböző hatásokkal, díszletekkel!

Amikor a legutóbbi zeneajánlót készítettem a blogra, olvastam egy szuper-kedves és ide is passzoló ötletet. Stevie Nicks (a Fleetwood Mac énekesnője, Amerikában a blues és country műfajban afféle élő legenda) javasolta a HAIM-lányoknak, hogy vezessenek naplót úgy, hogy a jobb kéz felőli lapra írják az aktuális nap történéseit, a bal kéz felőli lapon pedig „poetizálják”azt.

De mondhatjuk így is: lejegyzel benyomásokat, a mellette lévő lapot pedig üresen hagyod, és azon játszol azzal, mit lehet ebből alkotni. Jó, nem? :)


4.  AZ OLVASÓ – Képzeld magad elé / érezd, kinek írsz!

Az egyik leggyakoribb „hiba”, amibe az ember kevésbé gyakorlott íróként beleeshet, ha túlságosan beleragad az én-közlésbe. A másik, meg ha mindenkinek írni akar. :)

Természetes, hogy magunkból indulunk ki és a saját élményeinket, világlátásunkat akarjuk formába önteni, ha azonban nem csak az íróasztalfióknak szeretnénk írni, fontos emlékeznünk rá, hogy minden szöveg egyben párbeszéd is a mindenkori olvasójával!
Persze ez nem jelenti azt, hogy a másik végletet kellene választanod, azaz az olvasónak való megfelelés miatt olyat és úgy írni, ami nem jön Belőled természetesen!

Először is tehát érdemes tudatosítanod, hogy magadnak ÉS másoknak egyaránt írsz!
Alkotóként nem szólhatunk mindenkihez, viszont megtalálhatjuk azokat a befogadókat, akik összhangban vannak azzal, amit adunk.

Több író tanácsolja, hogy képzeld el AZ ideális olvasódat és írj úgy, mintha ott lenne Veled.
A lényeg szerintem, hogy – főleg nagyobb projekteknél, mint amilyen a regényírás vagy egy blog indítása - hangolódj rá azokra, akikhez szólni szeretnél!
Akár meg is határozhatod magadban, hogy érzésed és eddigi tudásod szerint milyenek, milyen tapasztalatok birtokában vannak, miket szeretnek, mire vágynak, mi bennetek a hasonló stb.

S persze maradj nyitott és rugalmas! A művészet nem üzlet, hanem ahogy feljebb is írtam: sokkal inkább együtt-áramlás az élettel! ;)


5.  JÁTÉK – Kalandozz, próbáld ki magad többféle műfajban!

Akkor leled meg igazán az erőd, ha mersz szabadon formát ölteni és formát bontani!
Ez is éppúgy vonatkozik az írásra, mint az életre!

Szuper, ha vannak elképzeléseid és terveid az írással (vagy más egyébbel) kapcsolatban, de még annál is szuperebb, ha nem ragadsz le és mersz kipróbálni minél több dolgot!

Játssz, kalandozz és tedd bele magad mindig teljesen az adott tevékenységbe!

"Nem minden vándor veszik el" - ahogy Tolkien írta A Gyűrűk Urában... sőt!
A kreatív (lét)minőséghez elengedhetetlen, hogy megengedd a spontenaitást, az ismeretlenbe lépést, a misztériumot!

Ahogyan a külső utazások is intenzív élmények lehetnek, a belső utak során is sokféle, új nézőpontból tekinthetsz magadra, s ha alkotsz, különféle formákon keresztül fejeződhetsz ki.

A Felszabadító Kreatív írás online kurzusokon rengeteg inspirációt, gyakorlatot és variációs lehetőséget kapsz, hogy a legjobbat hozd ki magadból - és mindezt élvezettel és könnyedén tehesd!




A cikk második részét itt olvashatod!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése